Skip to content

122 Palm St

Newark, NJ 07106

Built 2021

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block4199
Lot137
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,291
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
4%
Improvement Value:$406,800
96%
Total Assessment$423,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,090+2.0%
2024$15,773+2491.5%
2023$609-86.5%
2022$4,511+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft3,291DeedBook 20210, Page 40494

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$521,500
Sq Ft3,486DeedBook 20201, Page 14763Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,536DeedBook 20191, Page 21432Recorded12/24/2019

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 4834, Page 709