Skip to content

109 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block4199
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
37%
Improvement Value:$29,700
63%
Total Assessment$47,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,795+2.0%
2024$1,760-0.2%
2023$1,762-1.7%
2022$1,794+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$12,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 20170, Page 13061

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 12454, Page 5229Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$32,700
DeedBook 4442, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1925