Skip to content

121-123 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block4199
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
6%
Improvement Value:$298,500
94%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,090+2.0%
2024$11,851+22.3%
2023$9,690-1.7%
2022$9,861+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

To:

DeedBook 20250, Page 44558

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft4,152DeedBook 20160, Page 92778Recorded10/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 6172, Page 449

Property Sale

SaleMulti
$57,500

To:

DeedBook 4688, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1930