Skip to content

24-26 Palm St

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block4199
Lot88
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class47
Description2SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
7%
Improvement Value:$251,000
93%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,283+2.0%
2024$10,081+93.4%
2023$5,213-1.7%
2022$5,305+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$366,000
Sq Ft2,368DeedBook 20210, Page 23494Recorded3/2/2021

Property Sale

SaleMulti
$39,200
DeedBook 5043, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1927