Skip to content

59-65 Grand AveNewark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block4205
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage7,388
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,100
6%
Improvement Value:$223,200
94%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,986+2.0%
2024$8,809-0.2%
2023$8,823-1.7%
2022$8,979+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5719, Page 417

Property Sale

Sale
$209,400
DeedBook 5046, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1920