Skip to content

41-43 Mountain View Ave

Newark, NJ 07106

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2003

Property Information

Block4209
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,524
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
8%
Improvement Value:$130,200
92%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+2.0%
2024$5,275-0.2%
2023$5,284-1.7%
2022$5,377+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4537, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1959