Skip to content

49 Cedar Ave

Newark, NJ 07106

Built 1926

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block4209
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,948
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,100
8%
Improvement Value:$138,800
92%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,739+2.0%
2024$5,626-0.2%
2023$5,635-1.7%
2022$5,734+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,599
DeedBook 6320, Page 330

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5588, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1926