Skip to content

638 Market St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block2013
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description4CB.G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,100
97%
Improvement Value:$5,400
3%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+2.0%
2024$7,549-0.2%
2023$7,561-2.2%
2022$7,729+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5360, Page 869