Skip to content

17-19 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 30, 1999

Property Information

Block4262
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
18%
Improvement Value:$135,100
82%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+2.0%
2024$6,114-0.2%
2023$6,124-1.7%
2022$6,232+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,864DeedBook 5658, Page 787

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5600, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1930