Skip to content

37 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 29, 2015

Property Information

Block4262
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
19%
Improvement Value:$119,100
81%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,621+2.0%
2024$5,510-0.2%
2023$5,519-1.7%
2022$5,616+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 12539, Page 7623

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4661, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1932