Skip to content

11-13 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
May 15, 1991

Property Information

Block4262
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
18%
Improvement Value:$138,600
83%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+2.0%
2024$6,263-0.2%
2023$6,273-1.7%
2022$6,384+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,630DeedBook 5168, Page 60

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4907, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1927