Skip to content

57 Tuxedo Pkwy

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Feb 3, 1983

Property Information

Block4263
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
17%
Improvement Value:$140,600
83%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+2.1%
2024$6,065-0.2%
2023$6,075-1.8%
2022$6,187+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 4776, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1930