Skip to content

90 Tuxedo PkwyNewark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block4266
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class18
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
11%
Improvement Value:$238,100
89%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,173+82.2%
2024$5,585-0.2%
2023$5,594-1.7%
2022$5,692+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,720DeedBook 20221, Page 6611

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5668, Page 826

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5396, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1932