Skip to content

29 Richelieu Ter

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block4172
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2.5SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,400
38%
Improvement Value:$20,000
62%
Total Assessment$32,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,232+2.0%
2024$1,208-80.8%
2023$6,299-1.7%
2022$6,411+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,698DeedBook 20220, Page 1443

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4521, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1927