Skip to content

70 Midland PlNewark, NJ 07106

Built 1949

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 1, 1987

Property Information

Block4267
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
25%
Improvement Value:$57,800
75%
Total Assessment$76,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,913+2.0%
2024$2,856-0.2%
2023$2,860-1.7%
2022$2,911+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft896DeedBook 4998, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1949