Skip to content

103-107 Sandford PlNewark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 1998

Property Information

Block4269
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,608
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
12%
Improvement Value:$279,900
88%
Total Assessment$316,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,044+2.0%
2024$11,807-0.2%
2023$11,826-1.7%
2022$12,035+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5344, Page 210

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4974, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1927