Skip to content

205-207- Eastern Pkway

Newark, NJ 07106

Built 1949

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 2, 2025

Property Information

Block4269
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,163
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
19%
Improvement Value:$170,700
81%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+2.0%
2024$7,825-0.2%
2023$7,838-1.7%
2022$7,976+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 20250, Page 2210

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,028DeedBook 20211, Page 27036Recorded10/22/2021

Property Sale

Sale
$94,000

To:

DeedBook 4894, Page 243

Property Sale

Sale
$56,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1949