Skip to content

136-138 Norman Rd

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 25, 2015

Property Information

Block4269
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,320
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
13%
Improvement Value:$264,300
87%
Total Assessment$302,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,515+2.0%
2024$11,288-0.2%
2023$11,307-1.7%
2022$11,506+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft7,560DeedBook 12557, Page 144

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12429, Page 3550

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5987, Page 711

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5239, Page 239

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5122, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1930