Skip to content

196-198 Tuxedo Parkway

Newark, NJ 07106

Built 1949

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block4276
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
23%
Improvement Value:$110,400
77%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+2.0%
2024$5,357-0.2%
2023$5,366-1.7%
2022$5,461+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 20240, Page 20007

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft2,112DeedBook 20191, Page 20455Recorded12/20/2019

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5114, Page 14

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4945, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1949