Skip to content

38-72 Manor Dr

Newark, NJ 07106

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block4274.02
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,040,400
88%
Improvement Value:$142,100
12%
Total Assessment$1,182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,970+2.0%
2024$44,084-0.2%
2023$44,155-1.7%
2022$44,935+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0