Skip to content

105-107 Norman Rd

Newark, NJ 07106

Built 1955

Last Sale Price
$461,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block4275
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
15%
Improvement Value:$198,100
85%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,865+2.0%
2024$8,690+18.8%
2023$7,315-1.7%
2022$7,444+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$461,000

To:

Sq Ft1,595DeedBook 20220, Page 57597

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5882, Page 4

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5358, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1955