Skip to content

113-115 Norman Rd

Newark, NJ 07106

Built 1947

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 12, 2006

Property Information

Block4275
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,500
17%
Improvement Value:$165,500
83%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,456-0.2%
2023$7,468-1.7%
2022$7,600+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 6327, Page 869

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 5911, Page 205

Property Sale

Sale
$123,600
DeedBook 5831, Page 140

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5448, Page 916

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4954, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1947