Skip to content

125-127 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1949

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
May 2, 1979

Property Information

Block4276
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,850
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
21%
Improvement Value:$125,400
79%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,035+2.0%
2024$5,916-0.2%
2023$5,926-1.7%
2022$6,031+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

Sq Ft3,850DeedBook 4641, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1949