Skip to content

645 Irvington Ave

Newark, NJ 07106

Built 1947

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block4276
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
24%
Improvement Value:$106,100
76%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,343+2.0%
2024$5,238-0.2%
2023$5,246-1.7%
2022$5,339+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft3,312DeedBook 20240, Page 54827

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4751, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1947