Skip to content

142-144 Tuxedo Pkwy

Newark, NJ 07106

Built 1949

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Jun 30, 1983

Property Information

Block4276
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,036
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
23%
Improvement Value:$112,300
77%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,537+2.0%
2024$5,428-0.2%
2023$5,437-1.7%
2022$5,533+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000

To:

Sq Ft3,036DeedBook 4793, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1949