Skip to content

275-279 Passaic St

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2001

Property Information

Block436
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
29%
Improvement Value:$214,500
71%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,428+2.0%
2024$11,203-0.2%
2023$11,221-12.7%
2022$12,859+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5042, Page 906