Skip to content

265-273 Passaic St

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2001

Property Information

Block436
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,500
21%
Improvement Value:$510,000
79%
Total Assessment$645,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,548+2.0%
2024$24,064-0.2%
2023$24,103-1.7%
2022$24,529+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5042, Page 906