Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1274 Mccarter Hwy
Newark, NJ 07104
Last Sale Date
Jul 13, 2012
Property Information
Block436
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$71,300
94%
Improvement Value:$4,500
6%
Total Assessment$75,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2014 | $2,389 | +3.7% |
| 2013 | $2,303 | +4.7% |
| 2012 | $2,201 | +16.1% |
| 2011 | $1,895 | +5.4% |
Property History
No events match the selected filters.