Skip to content

179- Broadway

Newark, NJ 07104

Public Property

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Oct 1, 1998

Property Information

Block441
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$30,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$510-63.2%
1999$1,384+4.4%
1998$1,325+5.7%
1997$1,253+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 5118, Page 807

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 4776, Page 611