Skip to content

31 Gouverneur St

Newark, NJ 07104

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2026

Property Information

Block443
Lot1.24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,400
9%
Improvement Value:$95,100
91%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,974+2.0%
2024$3,896-0.2%
2023$3,902-1.7%
2022$3,971+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 12236, Page 8973

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook NaN, Page NaN