Skip to content

51 Boston StNewark, NJ 07103

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block226
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
31%
Improvement Value:$73,700
69%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,035+2.0%
2024$3,955-0.2%
2023$3,962-1.7%
2022$4,032+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5100, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1988