Skip to content

321-325 Mt Pleasant Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 16, 2004

Property Information

Block448
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,200
79%
Improvement Value:$13,900
21%
Total Assessment$66,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,514+2.0%
2024$2,464-0.2%
2023$2,468-1.7%
2022$2,512+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 6055, Page 399

Property Sale

SaleMulti
$203,000
DeedBook 5685, Page 649

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 4423, Page 534