Skip to content

54 Burnet St

Newark, NJ 07102

Built 1912

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 15, 1997

Property Information

Block44
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
35%
Improvement Value:$65,600
65%
Total Assessment$100,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,837+2.0%
2024$3,762-0.2%
2023$3,768-1.7%
2022$3,834+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,542DeedBook 5505, Page 38

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5238, Page 306

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5223, Page 23

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4913, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1912