Skip to content

20 Eagles St

Newark, NJ 07102

Built 1857

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 3, 2018

Property Information

Block45
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class29
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
13%
Improvement Value:$137,500
87%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,028+2.0%
2024$5,909-0.2%
2023$5,918+21.9%
2022$4,856+92.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft972DeedBook 20181, Page 6515

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4551, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1857