Skip to content

204- Garside St

Newark, NJ 07104

Built 1857

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block531
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
21%
Improvement Value:$120,100
79%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,746+2.0%
2024$5,633-0.2%
2023$5,642-1.7%
2022$5,742+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20180, Page 173

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6280, Page 774

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5929, Page 36

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5719, Page 18

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4785, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1857