Skip to content

37 Stone St

Newark, NJ 07104

Built 2000

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 7, 2000

Property Information

Block485
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,900
14%
Improvement Value:$122,200
86%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404+2.0%
2024$5,297-0.2%
2023$5,306-1.7%
2022$5,400+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,794DeedBook 5694, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5597, Page 231

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5303, Page 437

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4996, Page 655