Skip to content

80 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block485
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description3SF3UGCB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,667
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
15%
Improvement Value:$117,900
85%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,275+2.0%
2024$5,171-0.2%
2023$5,179-1.7%
2022$5,271+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 20250, Page 13574

Property Built

Built

Year Built: 1877