Skip to content

96- Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block485
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,186
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,800
13%
Improvement Value:$138,100
87%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+2.0%
2024$5,887-0.2%
2023$5,896-1.7%
2022$6,000+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft3,186DeedBook 20250, Page 35657

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 5955, Page 763

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook 5649, Page 771

Property Sale

Sale
$36,700
DeedBook 5340, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1907