Skip to content

73- Stone St

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block485
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,724
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
12%
Improvement Value:$153,000
88%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,629+2.0%
2024$6,498-0.2%
2023$6,508-1.7%
2022$6,623+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 20180, Page 29272Recorded4/5/2018

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 12472, Page 7899Recorded12/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1882