Skip to content

70 Park Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block490
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,200
29%
Improvement Value:$138,200
71%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+2.0%
2024$7,285-0.2%
2023$7,296-1.7%
2022$7,425+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 5898, Page 749

Property Sale

Sale
$45,700
DeedBook 5276, Page 485

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5099, Page 346

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4996, Page 843