Skip to content

34-60 Rutherford St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jan 3, 2000

Property Information

Block5050
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page124

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage1.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$437,200
25%
Improvement Value:$1,312,800
75%
Total Assessment$1,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,553+2.0%
2024$65,240-0.2%
2023$65,345-1.7%
2022$66,500-27.8%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft710DeedBook 5667, Page 746