Skip to content

248 South St

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 28, 2010

Property Information

Block951
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description1SB21G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage697
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$504,000
18%
Improvement Value:$2,364,600
82%
Total Assessment$2,868,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$109,093+2.0%
2024$106,941-0.2%
2023$107,114-1.7%
2022$109,007+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft697DeedBook 12264, Page 2942