Skip to content

50-52 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2005

Property Information

Block506
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
67%
Improvement Value:$80,400
33%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+2.0%
2024$8,962-0.2%
2023$8,977-1.7%
2022$9,135+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5868, Page 67

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5743, Page 529

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5059, Page 465

Property Sale

Sale
$30,800
DeedBook 4530, Page 431