Skip to content

36 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2017

Property Information

Block506
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
10%
Improvement Value:$186,100
90%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,846+2.0%
2024$7,691-0.2%
2023$7,703-1.7%
2022$7,839+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5373, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1995