Skip to content

64 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1867

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 21, 1988

Property Information

Block506
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
21%
Improvement Value:$75,900
79%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,405+2.2%
2024$3,333-0.2%
2023$3,338-1.9%
2022$3,402+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 5050, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1867