Skip to content

34 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1998

Last Sale Price
$317,240
Last Sale Date
Aug 5, 2004

Property Information

Block506
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
12%
Improvement Value:$158,000
88%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,819+2.0%
2024$6,684-0.2%
2023$6,695-1.7%
2022$6,813+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$317,240

To:

Sq Ft2,490DeedBook 6097, Page 74

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5974, Page 182

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5649, Page 695

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5545, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5034, Page 578