Skip to content

241 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block506
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,888
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
11%
Improvement Value:$172,700
89%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,389+2.0%
2024$7,244-0.2%
2023$7,255-1.7%
2022$7,383+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft3,888DeedBook 5803, Page 288

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4563, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1922