Skip to content

110-126 Frontage RdNewark, NJ 07105

Built 2013
Industrial

Last Sale Price
$62,750,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block5088
Lot156.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage4.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,900,000
54%
Improvement Value:$11,000,000
46%
Total Assessment$23,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$908,917+2.0%
2024$890,992+534.9%
2023$140,342-1.7%
2022$142,823+24.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$62,750,000
DeedBook 20220, Page 17819Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$8,205,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 85840Recorded10/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$4,435,000
DeedBook 12115, Page 6983

Property Sale

Sale
$8,000,000
DeedBook 5855, Page 235