Skip to content

831-837 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Industrial

Last Sale Price
$1,630,000
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block3753
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage705
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,500
31%
Improvement Value:$517,500
69%
Total Assessment$754,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,675+2.0%
2024$28,109+93.1%
2023$14,559-1.7%
2022$14,816+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,630,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 60553Recorded7/19/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 20271Recorded3/9/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$10,693
DeedBook 5246, Page 492