Skip to content

133-135 Haynes AveNewark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block5090
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$725,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,572+2.0%
2024$27,028-0.2%
2023$27,072-1.7%
2022$27,550-36.9%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 20190, Page 47159